Gabona: barát vagy ellenség?

A kérdésre az egyértelmű válasz: barát!

A kérdésre az egyértelmű válasz: barát! De nem árt tudni, hogy mikor melyiket együk. Kevesen tudják, hogy még a gluténérzékenyek is ehetnek gabonaféléket, csak az nem mindegy, milyet.

Ha magas a koleszterin-szint

Ha magas a koleszterinszintünk, akkor a legjobb választás az árpa vagy a zab. Gazdagok béta-glükánban, ami csökkenti a vérben a koleszterint, elsősorban a "rossz" koleszterint (LDL). A hajdina szintén egészséges választás a szív számára, mert rutint tartalmaz, így mely véd a magas koleszterinszint kialakulása ellen. Gazdag magnéziumban is, így ellazítja az ereket.

Ha a vércukorszinttel vannak problémák

A vércukorszint optimális megtartásához megfelelő táplálékot kell a szervezetbe juttatni! A vércukorszintnek nem szabad hirtelen "megugrania", a kiegyensúlyozottságra kell törekedni. A gabonafélék jó magnéziumforrások, ez az ásványi anyag segíti a vércukorszint optimalizálását. Fogyasszunk sok zabot, rozst, árpát, hajdinát és barna rizst.

Hormonproblémák esetén

A rozs, a zab, a búza vagy az árpa segíthet abban, hogy kialakuljon a megfelelő hormonegyensúly. Ezek a gabonák értékes forrásai a B6-vitaminnak, amely enyhíti a menstruáció előtti tüneteket, így a puffadást és hangulatváltozásokat.

Ha energiára van szükség

Kerüljük a készételeket és a finomított lisztet, helyettük inkább válasszuk a teljes kiőrlésű változatokat, amelyek gazdagok B-vitaminban, amit a szervezet energiává alakít át, valamint rostban, ami segít egész nap fenntartani a vitalitást.

Ha figyelünk a súlyunkra

Sokan, akik fogyókúráznak, figyelnek arra, hogy elkerüljék a szénhidrátot és minél több fehérjét vigyenek be szervezetükbe. A rozs diéta esetén is kiváló választás, hiszen nem emeli meg hirtelen az inzulinszintet, így elkerülhető a farkaséhség kialakulása, így nem sóvárgunk az ételek után és nassolni sem fogunk. Ha reggelire rozskenyeret fogyasztunk, elkerülhetjük, hogy a főétkezések között falatozzunk!

Az éhség elkerülésére még jó választás a zab és a barna rizs is. Délelőtt együnk pár szem zabsüteményt, ebédre pedig barna rizst.

Ha kerüljük a glutént

A lisztérzékeny emberek étrendjében fontos a glutént, így a gluténtartalmú gabonákat, a búzát, az árpát és a rozst elkerülni. Számukra a legjobb választás a rizs és a rizsliszt, ami felhasználható pudinghoz, kekszekhez, mártásokhoz, de kenyeret, péksüteményeket is készítenek belőle. Bár nálunk még nem annyira elterjedt, Észak-Afrikában már évszázadok óta használják.

Gluténmentes gabona
a köles is, ami gazdag fehérjében, de alacsony keményítőtartalma miatt könnyen emészthető. Nagyszerű szilíciumforrás, mely segít, hogy hajunk és körmünk egészséges legyen.

Ha vegetáriánus módon étkezünk

A vegetáriánus étkezésben a gabonák kiváló fehérjeforrások. Tartalmazzák szinte az összes esszenciális aminosavat. A gabona emellett nagyszerű vas, cink- és kalciumforrás, ami ideális felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt.

Forrás:
http://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/egeszseges_gabonak_mikor_melyiket_egyuk/20121212114457

   
Vissza a lap tetejére