Csontritkulás – a csontok csendes tolvaja. Mindannyiunkat fenyeget!

A statisztikák szerint az egyik legsúlyosabb betegségek köze tartozik, mely a nőket érheti.

Észrevétlenül jelenik meg, gyakran csak patológiás csonttöresnél nyilvánul meg. A csontok csendes tolvajának és néma járványnak is nevezik.

A csontritkulás a definíció szerint olyan anyagcsere-betegség, amelyre a csont ásványianyag-tartalmának csökennése a jellemző, ami a csontok fokozott törékenységéhez vezet. A betegség széles körben elterjedt, különösen a nőknél a klimax alatt és után. Ebben az időszakban a nőknél nagymértékű csonttömeg veszteség fordul elő (körülbelül 1-3% évente). Az 55 évesnél idősebb nőknek a fele csontritkulásban szenved. A betegség tünetei köze tartozik a diffúz hátfájás, a hosszú csontokat érintő fájdalom, a testmagasság csökkenése és a hát gömbölyödese. Ebben a korban növekszik a csonttörések számá a csípő, a gerinc és a csukló tájékán.

A romboló folyamat eredete

Mi az oka a romboló folyamatnak amelyik a csontokban zajlik? A csontszövet nagyon aktív szerv, amely az egész életünk folyamán fejlődik. Folyamatosan megújuló és képződő, bámilyen apró károsodás csontreszorpcióhoz vezet. Ez a folyamat nagyon fontos annak érdekében, hogy a sérült szövetet új egészséges helyettesítse. Kezdetben, körülbelül 25 és 30 év között a csonttömeg képződése van folyamatban. 30 éves kor után megkezdődik a csonttömeg lassú csökkenése, a magasabb eletkorral és a menstruáció teljes elmaradása a nőknél a csonttömeg csökkenése nagymértékben felgyorsul. Ezt a folyamatot a női nemi hormonok / ösztrogének / szintje határozza meg. A petefészkek működésének megszünésével / a ösztrogének legnagyobb forrása / a csontritkulás elég gyakran jelenik meg. A csonttömeg megujulását ezért segítenünk kel.

Ne adjunk esélyt a fájdalomnak és a csonttörésnek!

A megfelelő fizikai ativitás serkenti a csontszövet újjáépítését. Elegendő ha naponta 10-15 percet vagy heti 90 percet töltünk megfelelő fizikai aktivitással. Erre alkalmas a túrázás, kerékpározás, vagy torna. Javasolt , hogy elkerüljük a súlyzókkal való heves edzést és a gyorsan végrehajtott testgyakorlatokat. Nagyon fontos tudomásul venni a betegséget- következéskeppen felelőségteljesen viselkedni a testmozgást illetően - elkerülni az esti setákat ( főleg csúszós járdákon) és a nehéz tárgyak emelését stb

A csontszövet kissebb elváltozásai esetén jobb a csontritkulás tüneteit kezelni, mint a betegség súlyos következményeit. Fontos a kálcium bevitelnek a szabályozása, úgy, hogy legálább 1200 mg legyen a napi mennyiség. A kálcium legjobb forrása a változatos étrend - tejtermékek és a zöld leveles zöldségfélék. Kálciumban gazdag forrás a dió, mogyoró, mák és a hal. A kálcium önmagában nem képes egészséges csontozatot biztosítani. A csonttömeg képződéséhez ugyanis szükséges a D- vitamin is. A D-vitamin jelenléte nélkül nem történik meg a kálcium és foszfor kiürítésé a vérből, ezáltal a csontozat nem válik szilárdá. A napi D- vitamin szükségletünk 800-1000 IU. Ha a szervezetünkben elegendő D- vitamin van, akkor a kálcium felszívódása akár megnégyszereződhet! A csontritkulással kapcsolatban általában a kálciumot és a D-vitamint emlegetik, a csont anyag cserejénél fontos szerepet játszik a magnézium is. Ez a ásványi anyag részt vesz a csontozat újjáépítésében és hatékonyan erősíti azt. A magnézium ajánlott napi bevitele 300-320 mg.

A nap és a vitaminok: hozzáférhetőbb mint a gyógyszerek

A nyári hónapokban amikor elegendő napsütés van, használjuk ki a D-vitamin potlására, a D-vitaminnal a nap vitaminjával segítsük a preventív egészségmegörzést. A csontritkulással küszködő szervezetünk megnövekedett kálcium igényét még a nap vitaminjával sem tudunk fedezni, és ez a mennyiség nem elegendő a csontszövet újjáépítésére. Az orvosok ismeretei szerint nem képesek kielégíteni a csontritkulásban szenvedő szervezet D-vitamin szükségletét. A nyári hónapokban sem szabad megfeletkeznünk a D-vitamin bevitelről étrend- kiegészítők formájában. A segítségükkel szükséges serkenteni a csontozat anyagcseréjét az egész év folyamán - a legalkalmasabbak a étrend-kiegészítők természetes forrásból. A gyógyszertárakban már megvásárolhatóak D3- vitamin-kolekalciferol formában, mely a szervezetünk számára biológiailag hozzáférhető és természetes körülmények között tud az UV sugárzás segítségével szintetizálódni. D3- vitamin hiányt remekül tudja pótolni a Jamieson étrend-kiegészítőkben optimális mennyiségben megtalálható természetes D3 vitamin.A feldolgozása szabadalmaztatott gyártási folyamatban zajlik. Új- Zéland és Ausztrália napfényes dombvidékein tenyésztett birkák gyapjújából – lanolinból állítják elő.

   
Vissza a lap tetejére